Każda najmniejsza rzecz ma swoją historię. Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wziął się wózek dziecięcy? Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Powstanie wózka dla niemowląt lub małych dzieci jest głównie wynikiem zmian cywilizacyjnych związanych z rozwojem miast na poczatku 1800 roku. Młode mamy coraz częściej musiały wychodzić z domu do pracy. Przed 1800 rokiem malutkie dzieci były rzadko zabierane przez rodziców na zewnątrz. Gdy była potrzeba transportu, dzieci opatulano w odzież i nosiła jej mama lub w przypadku szlachty dzieci były noszone przez nianie.

Warunki pracy i stan dróg w tamtych czasach niejako wymuszały stworzenie urządzenia, które pomogłoby mamom zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Transport jednak nie był jedynym przeznaczeniem wózków dziecięcych. Od 1800 roku światło i świeże powietrze zostały uznane za istotne w opiece nad małymi dziećmi i lekarze radzili rodzicom aby wykorzystywali do tego celu właśnie wózki.

Pierwsze wózki tworzono w oparciu o koszyki do przenoszenia żywności z najbardziej powszechnego materiału jakim była wiklina. Nie dawało to jednak satysfakcji a tym bardziej nie zapewniało komfortu dzieciom. Sięgnięto więc po inny przykład konstrukcyjny i tak produkcja wózków została przejęta przez wytwórców powozów i karet, którzy specjalizowali się w urządzeniach do przewożenia ludzi i dobrze radzili sobie z systemami zawieszenia kół.

Jeden ze sławnych angielskich architektów William Kent zaprojektował specjalny, bogato zdobiony model dla dzieci Ksiecia Devonshire. Zaczęła się nowa era w dziedzinie transportu dzieci, a nowa dziedzina została szybko opanowana przez wyspecjalizowanych rzemieślników.

W 1880 roku wiele składanych wózków było wytwarzanych m.in: w USA, Danii i Holandii. Fabryki w Wielkiej Brytanii i w Niemczech (swego czasu wózkowi potentaci) wprowadzały wiele nowinek technicznych do wózków takich jak zawieszenie, hamulce, gumowe koła a po II wojnie światowej plastikowe rączki, obudowa z włókna szklanego czy też kierownica.

Generalna forma wózka dziecięcego ewoluowała przez lata, od form związanych z powozami konnymi do współczesnych związanych z samochodami. Od 1870 do 1920 roku wózki wyróżniały się nadzwyczaj dużymi kołami ale w już kilka lat później wózek przeprojektowano budując głębsze wnętrze i mniejsze kółka co uczyniło te małe pojazdy bardziej stabilnymi i bezpiecznymi. W tym samym czasie wózki stały się też bardziej opływowe i bardziej funkcjonalne.

Po II wojnie światowej dzięki inspiracjom płynącym z USA i Wielkiej Brytanii wózki zyskały kształty i zdobienia związane z samochodami, stały się też wyższe. Wzrost ekonomiczny pozwolił na to aby wózek stał się dostępny dla klasy średniej a tym samym branża przemysłowa związana z wózkami dziecięcymi zaczęła się znacznie rozwijać.

Rozwój stylizacji i ergonomii wózków dziecięcych następował od 1920 roku ale dopiero po 1950 i 1960 roku postawiono na ich najważniejszą cechę czyli mobilność wymuszoną przez ducha tamtych czasów.
1960 angielski inżynier Owen Mclaren odpowiedzialny w czasie wojny za projektowanie podwozia bombowców zaprojekował tzw.: "baby buggy". Jego wózek był kolejną rewolucją w tej branży. Wózek był metalowy i posiadał lotniczy daszek. Co ciekawe kształtem przypominał bombowiec Halifax...

W latach siedemdziesiątych narastała dyskusja społeczna na temat opieki nad dzieckiem i bliskości fizycznej. Główny problem zawierał się w pytaniu czy lepiej wozić dziecko w wózku czy może nosić je przy sobie w nosidełku. Większość dzieci była noszona przez matki, starsze siostry i inne bliskie osoby, było to popularne w Europie i USA.

W ostatnich latach w krajach zachodnich pojawił się szeroki wachlarz wózków i nosidełek specjalnego przeznaczenia wraz ze zmianą czasów i ze zmianą potrzeb rodziców. Dla przykładu pojawiły się nosidełka typu baby - joggers dla osób uprawiających jogging pozwalające na jednoczesną opiekę i zachowanie zdrowia dziecka.


Idea wózka dziecięcego stanowi swoiste odbicie zmian kulturowych związanych z higieną, urbanizacją, rozwojem społecznym, zmianą postrzegania osoby dziecka w społeczeństwie, zmianą postaw rodzicielskich i postrzegania płci. Niewątpliwie wózek powstał w odpowiedzi na potrzebę bliskości rodzica z dzieckiem, niekoniecznie wyłącznie romantyczną ale także pragmatyczną. Korzystajmy więc z możliwości jakie dają nam współczesne rozwiązania technologiczne i chodźmy z dzieckiem na spacer.

 

 

artykuł pochodzi ze strony: http://wozking.pl


Euro-Baby 2017